Jak przebiega badanie USG?

Badanie USG to inaczej ultrasonografia. Jej największą zaletą jest fakt, że – w przeciwieństwie do prześwietlenia – może być powtarzana wielokrotnie. Nie powoduje bowiem żadnego zagrożenia dla zdrowia.

Ultrasonografia to coraz częściej pierwsza i podstawowa metoda diagnostyczna. Jest nie tylko bezpieczna dla pacjenta, ale też pozwala na szybkie postawienie diagnozy. Dzięki badaniu obrazowemu można w czasie rzeczywistym oglądać badane narządy. Aparat USG służy do badania piersi, jąder, nerek, trzustki, wątroby, jajników czy moszny. Pozwala zlokalizować nie tylko duże guzy, ale też zgrubienia, które dopiero się rozwijają. USG pomaga w diagnozowaniu szyjki macicy i szybkim wykryciu chorób nowotworowych narządu rodnego. Badanie USG jest również nieocenione podczas badania płodu u ciężarnej kobiety. Aparat USG jest także niezbędny podczas biopsji.

Jak przebiega badanie USG?

Badanie za pomocą aparatu USG polega na wykorzystaniu fal akustycznych o wysokiej częstotliwości, niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Są to fale w zakresie 1-10 MHz. Aby wprowadzić je do organizmu nie trzeba stosować żadnych płynów kontrastowych i tym podobnych rzeczy. Fale po prostu odbijają się od narządów i są przekształcane w obraz widoczny na monitorze.

Przygotowanie do badania USG

Do badania USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Należy tylko odsłonić wybrany fragment ciała, który jest smarowany żelem, ułatwiającym przewodzenie fal. Lekarz przystawia do niego głowicę aparatu i porusza w odpowiednich miejscach, dzięki czemu widzi obraz narządu, także tego, który znajduje się za tkanką kostną.