Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Chirurgia stomatologiczna  jest działem medycyny, który zajmuje się operacyjnym leczeniem jamy ustnej człowieka, w tym przede wszystkim zębów. Początki chirurgi stomatologicznej sięgają drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Do głównych zabiegów chirurgi stomatologicznej zalicza się m.in. takie zabiegi jak: ekstrakcję zębów (potocznie zwaną wyrwaniem zębów), dłutowanie ósemek, czyli tzw. zębów mądrości, resekcję wierzchołków korzeni (ich usunięcia), odsłanianie zębów, które zatrzymały się w łuku, hemisekcję (usunięcie korzenia wraz z częścią korony zęba), plastykę łączenia zatok szczękowych z jamą ustną, usuwanie korzeniowych torbieli, usuwanie narośli (włókniaków, nadziąślaków, brodawczaków i innych), podcinanie warg, języka oraz nacięcia ropni okołozębowych.

Chirurgia stomatologiczna zajmuje się ponadto przygotowaniem jamy ustnej pacjenta do leczenia protetycznego, jest to w wielu przypadkach zabieg niezbędny. Chirurg stomatolog zajmuje się także leczeniem nowotworów łagodnych jamy ustnej i warg. Jego pomoc jest również przydatna przy urazach mechanicznych szczęki.

W dwudziestym pierwszym wieku obok chirurgi stomatologicznej bardzo popularny stał się również inny dział stomatologii, a mianowicie – stomatologia zachowawcza.  Coraz więcej osób stara się regularnie dbać o swoją jamę ustną. Popularne są również różnego rodzaju projekty profilaktyczne.Warto poszukać w Google haseł typu „protetyka kraków” by odnaleźć interesującą nas usługę w danym mieście.

Dbanie o jamę ustną jest rzeczą bardzo ważną, ponieważ zęby są takim elementem naszego ciała, który się nie odnawia. Z tego też powodu odpowiednia higiena zębów i jamy ustnej powinna być dla nas sprawą priorytetową.