Najpopularniejsze osłony okienne

Do najpopularniejszych osłon okiennych trzeba z pewnością, oprócz żaluzji, zaliczyć również rolety oraz markizy. Rolety to ogólnie mówiąc tkaniny lub maty zasłonowe, które mocowane są na obrotowym drążku na stałe przymocowanym do ościeżnicy okna bądź na ścianie. Mogą one być wykonane z tkanin poliestrowych i bawełnianych.
Maty robione są zazwyczaj ze słomy lub bambusa. Na dole znajduje się listewka, która ułatwia odwijanie się rolety. W tej chwili ich wybór na rynku jest bardzo szeroki. Rolety można instalować w oknach każdego rodzaju bez obaw o ich zniszczenie.

Najprostsze modele podnoszone są przy użyciu linek. Innym rozwiązaniem są rolety podwiązywane, które podtrzymywane są przez paski materiału. W ostatnim czasie bardzo modne stały się tzw. rolety rzymskie. Układają się one w czasie podciągania w fantazyjne fałdy.

Markizy jeszcze kilka lat temu wykorzystywano jedynie w sklepach. Dzisiaj stają się coraz popularniejsze, gdyż dobrze chronią wnętrze przed silnym słońcem oraz deszczem. Nie są natomiast zbyt odporne na porywisty wiatr.
Ich poszycie zwykle tworzy specjalnie impregnowana tkanina akrylowa. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne np. rozerwanie oraz płowienie. Nie przepuszcza wody (jest wodoszczelna) oraz promieniowania UV. Należy jednak zachować ostrożność w czasie deszczu – zwijanie mokrej tkaniny może doprowadzić do jej szybkiego zapleśnienia. Najczęściej na rynku można spotkać markizy jednokolorowe ewentualnie w paski.

Markizy zwykle uruchamiane są przy pomocy pilota lub klawiszy. Czasem instaluje się do nich różnego rodzaju specjalne sterowniki. Na rynku dostępny jest duży wybór markiz, które możemy obejrzeć bez wychodzenia z domu. Jeśli mieszkamy na przykład we Wrocławiu, wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę: Markizy Wrocław, a wyskoczy nam przynajmniej kilka wrocławskich sklepów oferujących markizy.