Ognioodporny dom – czy to możliwe?

Czy możliwe jest wybudowanie domu całkowicie odpornego na ogień? Odpowiednie technologie i zabezpieczenia istnieją. Wystarczy je odpowiednio wykorzystać. Przykładem niech będzie beton ogniotrwały, który możemy użyć do zrobienia wylewek i stropów, zamiast zwykłego betonu. W ten sposób zabezpieczymy się przed przedostaniem się pożaru np. z kotłowni umiejscowionej w piwnicy, do części mieszkalnej budynku na parterze i kolejnych piętrach.

Możemy jednak pójść dalej i na ścianach poprzyklejać . Być może jednak w każdym pomieszczeniu mija to się z celem, bo np. w sypialni rzadko przebywany. Choć z drugiej strony może wydarzyć się tam coś niezależnego od naszych działań, jak choćby zwarcie instalacji elektrycznej. Na pewno przyklejenie płyt ognioodpornych do ścian w kuchni byłoby bardzo na miejscu. Tak samo w salonie jeśli mamy tam kominek. Oczywiście do poprawnego zamocowania tych płyt najlepszy jest .

Kolejnym krokiem byłoby wyposażenie naszego ogniotrwałego domu w czujniki dymu, które automatycznie i niestrudzenie monitorują skład powietrza w pomieszczeniu i jeśli tylko wykryją niebezpiecznie wysoki poziom dwutlenku węgla, to wszczynają alarm. Można też dodatkowo zamontować na sufitach system zraszaczy, które byłyby uaktywniane sygnałem z czujników. Widać zatem, że nasz dom może z łatwością stać się prawdziwą ognioodporną fortecą, w której żaden płomyczek się nie uchowa.