Badanie geotechniczne gruntu- co to jest?

Budowa domu jest bardzo dużym wyzwaniem finansowym. Bardzo często inwestorzy, chcąc spełnic swoje marzenia o domu muszą posiłkować się kredytem. Czy badanie geotechniczne jest potrzebne czy jest to tylko dodatkowy, zbędny koszt dla inwestora?

Badanie geotechniczne – co to jest?
Badanie geotechniczne ma na celu ustalenie warunków wodno–gruntowych na działce. Geotechnika bada, analizuje oraz ustala stan gruntu, a co za tym idzie daje inwestorowi wiedzę gdzie można wybudować dom, czy może on mieć podpiwniczenie oraz jakie fundamenty zastosować, by komfortowo korzystać z domu.

Najpierw badanie następnie kupno działki
Kupno działki to często bardzo poważny wydatek. Warto przed przystąpieniem do podpisania umowy kupna-sprzedaży zapoznać się z warunkami geotechnicznymi działki. Dzięki wiedzy, którą daje geotechnika inwestor będzie miał pewność, czy dom, który chce wybudować można postawić na działce.Badanie geotechniczne pozwoli określić poziom wód gruntowych, który jest bardzo istotny w przypadku, gdy w planach inwestora jest dom z podpiwniczeniem. Badania pozwolą ustalić jaki rodzaj izolacji należy zastosować lub czy zalecane jest wyższe posadowienie budynku.

Geotechnika pozwala wyeliminować niebezpieczeństwo podtopień, kałuż wokół domu, czy okresowego zalewania fundamentów. Geotechnika ma również duże znaczenie w prawidłowym montażu przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba. Koszt badania geotechnicznego nie jest dużym wydatkiem (około 1 000 – 1 500 złotych). Warto o tym pamiętać i jeszcze przed nabyciem działki przeprowadzić badania. Wiedza, którą można w ten sposób uzyskać jest bezcenna i może zaoszczędzić inwestorowi wiele problemów.