Czas na własne mieszkanie

Każdy z nas w swoim życiu zmierza, aby znaleźć się w tym momencie, czyli kupnie własnego mieszkania. Ceny mieszkań są wysokie, zwłaszcza w miastach jak Kraków, jednak trzeba się liczyć z tym, że wraz ze wzrostem gospodarczym naszego kraju, będą one tylko rosnąć. To nie jest bańka spekulacyjna, która kiedyś pęknie, tyko realne ceny rynkowe.

W takich miastach jak Kraków, gdzie jest mnóstwo dobrych i prestiżowych uczelni rynek mieszkań na wynajem zawsze będzie ogromny. Jednak jeśli chce się wynajmować studentom mieszkanie, najpierw trzeba je przecież kupić. Dlatego właśnie sprzedaż mieszkań wśród inwestorów jest tak wysoka.

Ogromną rolę w kształtowaniu się ceny mieszkania ma nie tylko oczywiście metraż, ale również lokalizacja. Mieszkania deweloperskie w Krakowie, które nie są położone na obrzeżach miasta, a więc znacznie oddalone od centrum miasta, będą niestety sporo kosztowały, a przykładem mogą być nowe mieszkania na Ruczaju czyli popularnej nowoczesnej dzielnicy Krakowa, gdzie ceny wahają się w okolicach 6,5tys. za metr kwadratowy.

W zależności od konkretnej lokalizacji, różnica ta może być nawet o około 80% większa. Związane jest to z wygodniejszym, zwłaszcza dla młodych ludzi mieszkaniem w centrum. Wiele studentów marzy właśnie o mieszkaniu najlepiej na przeciwko uczelni. W ten sposób będą zawsze mieli wszystko blisko bez potrzeby przemieszczania się miejskimi ośrodkami komunikacyjnymi.

Na koniec jeszcze istotna informacja. Otóż okazuje się, że cena wynajmu pokoju w centrum jest tylko nieznacznie wyższa od ceny wynajmu na obrzeżach miasta. Co jest sytuacją zupełnie odwrotną w przypadku kupowania mieszkania.