Jaka forma działalności?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że firma może być prowadzona w wielu różnych formach prawnych. W zależności od branży i wielkości przedsiębiorstwa, wybór odpowiedniej formy może być kluczowy dla zminimalizowania ryzyka i zmaksymalizowania zysków. Możemy rozróżnić przede wszystkim działalności jednoosobowe i spółki.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostsza i najbardziej podstawowa pod każdym aspektem organizacyjnym. Do spraw księgowych wystarczy zwykłe biuro rachunkowe gdyż ilość wymaganych dokumentów jest minimalna. Do wad należy zaliczyć odpowiedzialność właściciela do wysokości całego majątku. Czyli jeśli nasza firma zbankrutuje, to z naszych prywatnych pieniędzy muszą być pokryte wszystkie długi. Jest to zatem dosyć niebezpieczna forma działalności w sytuacji gdy generujemy duże obroty lub zawieramy ryzykowne kontrakty.

Całkiem inaczej wygląda sposób prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W jej przypadku trzeba spełnić dużo więcej wymogów, a księgowość jest bardziej skomplikowana, przez co biuro księgowe policzy sobie więcej za rozliczenia niż w przypadku jednoosobowej działalności. Z drugiej strony daje ona więcej bezpieczeństwa, ponieważ jej właściciele nie odpowiadają swoim prywatnym majątkiem. Decyzja o wyborze odpowiedniej formy prowadzenia działalności bywa ciężka, dlatego warto odwiedzić biuro księgowe w Krakowie – www.Talented.pl i zasięgnąć porady tamtejszych ekspertów od księgowości i spraw związanych z podatkami, rozliczeniami i kadrami firm i spółek.