Metody osuszania budynków

Wilgoć w domu jest wrogiem numer jeden i zmorą mieszkańców. Osłabia konstrukcje, niszczy ściany, podłogi. Brak odpowiedniej izolacji wodoochronnej fundamentów, nieodpowiednie izolowanie termiczne przegród zewnętrznych to najczęstsze przyczyny powstawania wilgoci w budynku. Osuszanie budynków może się odbywać metodami nieinwazyjnymi lub inwazyjnymi.

Metody nieinwazyjne to wszelkiego rodzaju nagrzewania, absorpcja, kondensacja, mikrofale. Osuszanie inwazyjne możemy podzielić na iniekcje, termoiniekcję, iniekcję krystaliczną. Osuszanie budynków może odbywać się też za pomocą metody elektrofizycznej. Czas trwania tego procesu zależy od stopnia zawilgocenia budynku, grubości i rodzaju murów.

Jeśli chodzi o osuszanie fundamentów to można wyróżnić dwie najpopularniejsze metody iniekcję i podcinanie murów budynku. Pierwsza metoda, iniekcja, polega na wstrzykiwaniu środków chemicznych, które wnikając w ścianę tworzą warstwę izolującą. Druga metoda, podcinanie murów budynku, ma tą zaletę, że pozwala pozbyć się problemu raz na zawsze. Obie metody odcinają dopływ wilgoci, ale żeby skutecznie się pozbyć problemu należy wykonać jeszcze szereg dodatkowych prac.

Najnowocześniejsze metody osuszania budynków wykorzystują naturalne zjawiska fizyczne, które powodują pozbycie się tej wilgoci, która jest już w budynku, odcina dopływ wilgoci kapilarnej, tak aby wilgoć nie powróciła, osuszają jednocześnie cały budynek. Firmy, które zajmują się osuszaniem, dają długoletnie gwarancje na osuszenie i utrzymanie tego stanu.